Работно напрежение на батериен пакет и степен на зареждане отнесена към живота на батерията.
Тъй като работното напрежение на една клетка е от 2.5V до 3.65V, много хора си мислят, както и китайските производители, че работното напрежение на една 16S батерия е от 40V до 58.4V.
В действителност съвсем не е така. Една клетка под 3V няма почти никакъв капацитет и разреждането под тази граница освен, че скъсява живота на клетката не носи никакви ползи. Над 3.45V пък освен, че имаме ускорено стареене, газообразуване и склонност към разуздуване, полза нямаме почти никаква. Както е видно от долната графика, напреженията на клетката след като тя достигне 99% заряд растат експоненциално:
Свързани в пакет и без комуникация с инвертор, зареждайки до гранични напрежение неминуемо увреждаме батерията и скъсяваме нейния живот. По този начин не можем да заредим батерията до край, задействаме алармите на BMS и неминуемо разбалансираме акумулаторния пакет.
При активна комуникация с инвертора и при наличие на smartcharge функция, BMS в синхрон с инвертора се грижат за здравето на батерията. Липсата на комуникация обаче изисква по-специални настройки на зареждане с оглед осигуряване оптимална работа и дългосрочна експлоатация.
Степента на зареждане и разреждане на батерията са в пряка зависимост с живота на LiFePo4.
По долу ще видите зависимостта на живота в цикли отнесен към степента на зареждане:
При LiFePo4 степента на заряд трудно може да се проследи чрез напрежението, но от долната таблица може да се види приблизителната връзка със степента на зареденост отнесена към текущото напрежение. Напреженията са мерени след прекратяване на заряда/разряда и престой на батерията. Ако мерите напреженията по време на заряд рискувате да не получите реална представа за заредеността на батерията:
От производителите се изисква да изпращат батериите с 30% ниво на зареждане. Това е за ограничаване на съхраняваната енергия по време на транспортиране. Също така е добро състояние на заряд за батерията. Това е така, защото те имат ниска степен на саморазреждане (по-малко от 3% на месец). Така че, когато получите 12v батерия lifepo4, тя ще бъде около 13 волта.
Трябва да знаете, че скоростта на разреждане влияе на напрежението. Ако разредим батерия при 1C, напрежението ще бъде по-ниско отколкото при 0,2C. Ето защо трябва да измервате напрежението в отворена верига или без прикачени товари.
Основно зареждащо (bulk), поддържащo (float) и изравняващи(equalizing) напрежения на LiFePO4
Някои контролери за зареждане нямат специални параметри за зареждане на литий. Следователно трябва да настроите параметрите на оловно-киселинните, за да съответстват на характеристиките на лития. Важно е да знаете, че литият има само масово зареждане. Зарежда максимално, а като се напълни батерията спира.
Масовото зареждане ще бъде зададено на 100% SOC. Батерията ще се зарежда до достигане на това напрежение.
Поддържащото напрежение за оловно-киселинни батерии поддържа батериите заредени при определено напрежение. Литият има много ниска степен на саморазреждане, така че можем да го настроим на 80-90% капацитет. Тъй като това е точката, в която LiFePO4 батерията е стабилна. Ако можете да го деактивирате, направете го.